Oana Simion

Oana Simion este o jucătoare de tenis profesionistă în vârstă de 27 de ani împliniţi pe 8 martie:

Şi-a început cariera profesionistă în 2011, la 15 ani şi a avut următoarele realizări în circuitul profesionist:

• la simplu a câştigat 9 titluri ITF W15 şi a jucat în alte 11 finale ITF W15 şi una ITF W25; s-a clasat pe cel mai bun loc al carierei: 380 WTA pe 26 iulie 2021; a jucat 495 de partide: 305 câştigate, 190 pierdute
  • la dublu a câştigat 31 de titluri – 26 ITF W15, 5 ITF W25 – şi a jucat în alte 21 finale ITF, 1 W60 + 6 W25 + 14 W15; s-a clasat pe cel mai bun loc al carierei:  268 WTA / 30 ianuarie 2023; a jucat 381 de partide: 265 câştigate, 116 pierdute. În această probă s-a calificat în sferturile de finală ale unui turneu din circuitul principal, WTA

Aşadar, cele 73 de finale în care s-a calificat, după aproape 900 de partide  jucate până la 27 de ani vorbesc de la sine despre o carieră în adevăratul înţeles al cuvântului, care a inclus  în cei 15 ani şi antrenamente, şedinţe de pregătire fizică, deplasări la turnee din toată lumea.

Totuşi, a găsit timpul să absolve Academia de Studii Economice din Bucureşti, cu specializarea Marketing şi Şcoala de Antrenori.

Ea consideră că şi-a atins maturitatea sportivă, dar şi pe cea intelectuală, în sensul unei bogate experienţe competiţionale, care să-i permită să crească nivelul rezultatelor pe viitor, pentru îşi propune să mai joace încă multă vreme în circuitul profesionist. În acest sens, şi-a stabilit obiective precise în ce priveşte progresul în ierarhiile de simplu şi dublu, stabilindu-şi un program riguros de pregătire şi turnee împreună cu echipa ei, formată din antrenor, preparator fizic şi psihoterapeut sportiv.