Oana Simion, de la Sportsin Arad, câștigă turneul ITF 15k de la București

După o lungă accidentare și recuperare, tenismena Oana Simion, legitimată la clubul arădean Sportsin, revine în circuitul tenisului mondial pentru a recuceri locurile pierdute.

Astfel, aflată pe locul 1053 WTA, Oana a câștigat turneul de ITF 15k de la București, venind după trei meciuri de calificare și 5 meciuri de pe tabloul principal, culminând cu victoria de azi în finala turneului contra româncei Ștefania Bojică, locul 830 WTA, cu scorul de 6-3 6-4, după o oră și 48 de minute.

Performanța este cu atât mai mare datorită eliminării favoritei unu, în sferturi, Patricia Maria Țig o fostă jucătoare număr doi a României.

Pentru această performanță, Oana Simion va ajunge pe locul aproximativ 710 WTA.

La proba de dublu, ieri, perechea română formată din Ștefania Bojică și Mara Gae a câștigat finala în fața perechii formate din românca Ilinca Amariei și cehoaicei Linda Sevcikova, cu scorul de 6-7 6-3 10-0.